Po co komu odbiór mieszkania?
Obecnie rynek budownictwa mieszkaniowego (budynki wznoszone przez dewelopera) jest tak nasycony ekipami budowlanymi oraz ze względu na niskie stawki robocizny w firmach wykonawczych, że praktycznie nie zdarza się, aby znaleźć grube błędy wykonawcze, dyskwalifikujące lokal do odbioru. Dzieje się tak, dlatego że większość ekip dostaje ostateczną zapłatę po Państwa odbiorze lokalu. Nikomu się już nie opłaca zatrudniać słabych pracowników, gdyż zarówno ekipy podwykonawcze jak i Generalny wykonawca ma w swoim interesie aby Klient był zadowolony i polecał wykonane prace swoim znajomym. Możecie Państwo też być spokojni, że budynek nie złoży się lub ściany się nie zawalą pod swoim ciężarem.
Dlaczego więc płacić za odbiór mieszkania, skoro jest wszystko dobrze?
Wybierając się na odbiór mieszkania bez Inżyniera Budownictwa z doświadczeniem zawodowym, Klient od razu staje na przegranej pozycji. Na odbiorze mieszkania spotyka się z przedstawicielami Wykonawcy (Firma budująca budynek), Dewelopera. Strona przeciwna to na pewno świetni fachowcy zarówno w marketingu jak i fachowej wiedzy, którym zależy na jak najszybszym przekazaniu mieszkania, są bardzo mili i pomocni do czasu otrzymania od Inwestora podpisu na protokole przekazania lokalu… i w tym momencie praktycznie kończy się możliwość zgłaszania usterek przez kupującego.
Późniejsze próby zgłoszenia wady lokalu kończą się niestety dla kupującego odpowiedzią podobną do cytowanej: „przy odbiorze było wszystko dobrze, było wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie, nikt nikogo nie popędzał można było wszystko sprawdzić, zresztą protokół został podpisany bez wad…”.
Nie wierzę, aby człowiek nie zajmujący się budownictwem mógł wykryć wady wymienione na liście poniżej, a które standardowo sprawdzamy przy odbiorze mieszkania. Także na samym odbiorze przeciętny Kowalski nie jest w stanie zauważyć wad, które mogą później wpłynąć na użytkowanie mieszkania, bądź za które będzie trzeba zapłacić ekipie wykończeniowej.
Część wad wykrytych przez Nas, może wydawać się błaha, natomiast ekipy wykończeniowe, szczególnie na rynku Warszawskim liczą sobie za wszystko. Dlaczego klient ma ponosić te koszty, skoro odpowiedzialność jest po stronie dewelopera?
Jako doświadczony Kierownik Budowy, proponuje swoim klientom odbiory mieszkań w Warszawie zakupionych na rynku pierwotnym. Bazując na wieloletnim doświadczeniu zawodowym pomagam znależć najczęściej popełniane ustarki przez wykonawców, które niewykryte będą w przyszłości skutkować zwiększeniem kosztów wykończenia mieszkania. W ramach odbioru mieszkania sprawdzam:
- Jakość wykonania tynków, posadzek betonowych, gresów
- Szczelność i mechanizmy okien
- Drzwi wejściowe
- Zgodność wykonania mieszkania z Polskimi Normami
- Wymiary pomieszczeń
- Drzwi, okna
- Balkony / tarasy w tym spadki, balustrady, tynki
- Ślusarkę
- Instalacje elektryczną i sanitarną
- Wentylację
- Grzejniki
- Liczniki, media
- Garaż – miejsce postojowe
Pomiary wykonuje narzędziami „normowymi” – w przypadku wykrycia błędów wykonawczych, nie do podważenia przez Inspektora Nadzoru / Dewelopera. Przy odbiorze także podpowiadam o wykończeniu instalacji, ścian pod zabudowę. Na życzenie klienta podaje namiary na zaprzyjażnione ekipy remontowe.
Ceny wykonania usługi są ustalane indywidualnie w zależności od wielkości mieszkania, komórek lokatorskich, ilości miejsc postojowych. Jako cena wyjściowa przyjmuje się 50zł/10m2 mieszkania. Jednakże podczas kontaktu telefonicznego proszę spytać sie o rabat. Najczęściej cena wynosi zgodnie z cennikiem odbioru mieszkań w Warszawie i okolicach ok 200zł za sprawdzenie całości mieszkania, garażu, komórki lokatorskiej.
Podstawę prawną stanowi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.